Невропсихологичната терапия за деца включва набор от индивидуални терапевтични интервенции, които са предназначени за справяне с когнитивните, функционални, поведенчески и емоционални последици от различни заболявания и състояния.
- невроразвитийни разстройства като аутизъм, дефицит на вниманието и хиперактивност, езиково-говорни затруднения, дизекзекутивен синдром
- обучителни затруднения като дислексия, дизортография, дискалкулия, диспраксия
- придобити мозъчни увреждания след мозъчна травма, оперативна намеса
- неврологични проблеми като детска церебрална парализа, епилепсия
Невропсихологичната терапия помага на децата:
- да развият оптимално способностите си – говорни, когнитивни, емоционални, поведенчески
- да развият стратегии, с които да компенсират когнитивните и емоционални затруднения
- да се справят със стреса
- да се интегрират в училищната среда
- да създават и поддържат приятелства и социални контакти
Невропсихологичната терапия се планира след проведено невропсихологично изследване (кликнете за да разберете повече). Изследването обикновено се провежда в 1 или 2 тестови сесии.
Невропсихологичното изследване включва:
- Първоначално клинично интервю с родителите, което служи за запознаване с медицинската история (анамнеза); събиране на информация относно развитието на детето, затрудненията, семейната среда, . Попълване на въпросници.
- Клинично наблюдение на детето и изграждане на доверителна връзка. Обикновено се провежда под формата на игра и различни занимания за по-малките, разговор и поставяне в ситуация за по-големите.
- Прилагане на невропсихологични и психометрични тестове и батерии, които оценяват:
- широк спектър от когнитивни функции : интелект, възприятие и сетивна обработка на информацията, внимание, концентрация, памет, говор, екзекутивни функции, визуално -пространствени умения, психомоторни умения;
- Психоемоционалното състояние и поведението.
Целта на невропсихологичното изследване, преди планирането и провеждането на терапия е:
- да постави диагноза, когато липсва такава
- да оцени развитието, поведението и психо-емоционалното състояние на детето и да определи начина, по който те си взаимодействат
- да оцени когнитивните способности и да идентифицира силните страни и затрудненията. Да определи тяхната степен и естество.
- да изясни причините, поради които детето е изправено пред обучителни, поведенчески, емоционални проблеми
Невропсихологичната оценка ще бъде използвана като ръководство за планиране и съставяне на индивидуален ефективен терапевтичен план за подобряване на състоянието и преодоляване на затрудненията. От огромно значение за ефективността на терапията е избора на подходящи стратегии и подходи, които са в съответствие с индивидуалния когнитивен профил на детето. Невропсихологичното изследване позволява проследяване на развитието на детето във времето и служи за ориентир относно ефективността на провежданите интервенции.
Какво включва невропсихологичната терапия?
Индивидуална когнитивна стимулация/рехабилитация
Основната задача на невропсихолога е да помогне на детето да подобри когнитивните и психомоторни умения, с които детето среща затруднения. Когнитивната стимулация се базира на невропластичността и цели повишаване на вниманието, концентрацията, скоростта на обработка на информацията, подобряване на възприятията, сензорнатата обработка и психомоториката. Когнитивната стимулация също така има за цел да подобри когнитивните умения от по-високо ниво, като способностите за планиране, аналитичното мислене и когнитивната гъвкавост (екзекутивни функции). Може да прочетете повече за когнитивната стимулация като кликнете ТУК.
Компенсаторен подход
Другата важна цел на невропсихолога е да помогне на детето да развива и прилага ефективни стратегии за обучение, работа и справяне с ежедневните задачи. Това може да се постигне като се реорганизират и оптимизират ефективните начини за работа. Когато затрудненията са значителни, невропсихолога предлага използването на индивидуални компенсаторни методи.
Индивидуални терапевтични сесии
Терапевтичните сесии целят да подобрят поведението и управлението на емоциите, като се базират на няколко основни вида научно доказани и валидирани методи като когнитивно-поведенческа терапия, игрова терапия. Едни от целите на индивидуалните сесии е да помогнат на детето да развие своята емоционална интелигентност и да осигурят подкрепа при поведенчески проблеми и затруднения с приспособяването (към посещаване на детска градина, училище, смяна на средата и др.). По време на сесиите, децата се научават да разпознават емоциите, да използват правилни стратегии за саморегулация, които улесняват управлението на емоции като стрес, страх, тревожност, неудовлетвореност и разочарование, гняв. Повече за емоционалната интелигентност може да прочетете ТУК.
Подкрепа за родители
Терапевтичната работа има за цел да информира родителите относно състоянието на детето, неговите силни и слаби когнитивни и поведенчески страни. Невропсихолога предоставя информация и различни методи и стратегии за работа, които биха могли да подобрят състоянието на детето и да му помогнат да преодолее или компенсира когнитивните и поведенческите затруднения.
Image by: www.freepik.com